Published by Громадський Простір, 29.11.2017
CitizenLab 2017: активісти з 11 країн розробляли інноваційні проекти у Києві
CitizenLab 2017 – це про сучасні технології, які відкривають нові можливості для соціальних проектів.
Це про те, як можливо змінити навколишнє середовище вже і зараз. Тому що CitizenLab 2017 – це хакатон, де активістів зі Східної Європи та Центральної Азії залучають у цифрові громадянські ініціативи.
Захід відбувся 26-27 листопада в Києві та зібрав учасників з 11 країн, в тому числі й з України. Якщо говорити цифрами, то:
- 3 насичені дні навчання та роботи;
- 33 учасників;
- 11 команд.
“Основною метою CitizenLab є просування інновацій в різних сферах, об’єднавши активістів зі Східної Європи та Центральної Азії. Празький громадянський центр (Prague Civil Society Centre) регулярно організовує заходи, де громадянські активісти можуть долучатись до команд експертів у сфері даних, технологій та дизайну. Це в свою чергу дозволить краще донести важливі меседжі для своєї аудиторії, зробивши їх більш доступними та помітними. Цього разу географія хакатону представлена 11 країнами, що працюють над 11 проектами в змішаних командах. Кожен з учасників має унікальну можливість розробити прототип та протестувати їх. Ми сподіваємось, що деякі з цих ідей перетворяться на практичні проекти уже в найближчий час,” – Філіп Нубель, радник з інновацій у Prague Civil Society Centre.
“Європейський Союз не перший рік підтримує розвиток громадянського суспільства в усіх країнах світу, і в тому числі в країнах східного партнерства. Одним з інструментів підтримки розвитку громадянського суспільства в країнах Східного партнерства і проект, який розпочав свою роботу в січні 2017 року, який має таку ж назву “Регіональний механізм розвитку громадянського суспільства країн східного партнерства”. Задача цього проекту – підвищити участь громадянського суспільства в усіх ініціативах. Ми, як проект, виступаємо хабом хороших ідей. Одним з інструментів підвищення участі громадянського суспільства в демократичних змінах є впровадження інструментів електронної демократії. Саме цьому й присвячено цей хакатон.” – коментує Ірина Вельська, експертка проекту ЄС “Регіональний механізм розвитку громадянського суспільства країн Східного Партнерства”.
Детально про свої проекти Громадському Простору розповідають самі учасники/ці Хакатону:
Кожна команда складалася з трьох учасників, які працюють над спільним проектом, а саме: автор проекту, ІТ-фахівець та дизайнер. Протягом трьох днів вони наполегливо працювали, розробляючи прототипи рішень та презентуючи їх на пітчінгу для учасників та журі.
Сучасні технології дійсно відкривають нові можливості. Сьогодні ми можемо брати участь у плануванні місцевого бюджету, вимірювати рівень забруднення повітря, знімати з безпілотників незаконні звалища, робити віртуальні путівники або координувати роботу волонтерів через мобільний додаток.
Тож робота активістів та їхня взаємодія з місцевими громадами у всьому світі набуває нових форм.
На хакатоні CitizenLab 2017 було презентовано проекти, що стосуються різних сфер. А це такі, що стосуються екологічних проблем, моніторингу поліцейських відділків, розробки платформи для планування місцевого бюджету, залучення громади до дій, просвітництво тощо.
У хакатоні взяли участь представники з 11 країн, а саме: Грузія, Молдова, Білорусь, Казахстан, Росія, Узбекистан, Киргизстан, Азербайджан, Вірменія, Таджикистан та Україна.
Крім того, кожного дня в програму хакатону входили цікаві майстер-класи від експертів, що ділилися своїм практичним досвідом та порадами. Серед них: Крістіан Тріберт (Bellingcat), Сергій Карпов (Visual Storytelling Photo and Video Use), Володимир Тарнай (Центр “Ейдос“), Антон Перкін (DeveloperMD community & GeneratorHub), Олег Пушак (ВГО «
CitizenLab 2017 є чудовою платформою для обміну досвідом людей з різних країн. Громадські активісти, програмісти та дизайнери працюють над рішеннями, здатними змінити цей світ. У кожного з них є ідеї, які варто втілювати. У кожного з них є необхідні для цього уміння. Кожен прагне покращувати середовище навколо себе.
“Давно мріяла взяти участь в якомусь корисному веб-проекті, де можна було б використати інтерактивну ілюстровану подачу інформації. Наприклад, в поєднанні з текстом та/або відео.” – Ольга Неснова, дизайнерка, учасниця хакатону.
А загалом, на хакатоні панувала дуже творча, робоча та неформальна атмосфера.
За проекти мали змогу голосувати і журі, і самі учасники. Отже, за підсумками голосування перемогу (і відповідно гранти) здобули 3 проектні ідеї:
- ідея паспортизації дерев: завдання – перерахувати дерева в місті, нанести їх на онлайн карту, дати їм ідентифікацію (паспорт), аби захистити їх право на життя;
- проект “Не соромно” – про статеве виховання підлітків
- проект “Бюджетний калькулятор для багатоквартирних будинків”.
Хакатон CitizenLab організовано Празьким громадянським центром (Prague Civil Society Centre) за фінансової участі Європейського союзу в рамках проекту ЄС “Регіональний механізм розвитку громадянського суспільства країн Східного Партнерства”.
Партнер заходу в Україні – Громадський Простір.